Dynamické řízení netoxického veřejného osvětlení

V současné době se masivně řěší výměna pouličního veřejného osvětlení za LED úsporné zdroje. Téměř nikdo však nepřikládá žádnou váhu vlivu těchto zdrojů na lidský organismus a na zdraví člověka. Cílem je mnohdy jen úspora spotřeby elektrické energie a provozních nákladů.

Nicméně právě tyto LED světelné zdroje svítí mnohdy přílišnou a nepřirozenou intenzitou, která rozhodně není příjemná lidskému oku. Současné bílé resp.modré LED diody produkují přílišné množství tzv. modrého světla, které je přirozené pro normální denní dobu, po kterou však nevyžadujeme umělé osvětlení, nicméně rozhodně není přirozené pro svícení ve večerních a nočních hodinách.

Jedním z problémů je oslňující efekt. Protože se modré světlo v lidském oku více rozptýlí, bílé LED diody mohou snadno oslnit řidiče a chodce, v horším případě poškodit sítnici.


Dalším problémem je narušení rytmu dne a noci. Modrá vlnová délka totiž blokuje tvorbu melatoninu (spánkový hormon). Tento hormon produkovaný epifýzou má vliv na hypotalamohypofyzární systém a vzestup jeho hladiny je spojen s potřebou spánku. Má tedy důležitou funkci v řízení rytmu den-noc. Lidský organizmus tedy nedostává informaci o tom přejít do útlumu, regenerovat, odpočívat a je přílišně zatěžován světelným smogem.


Umělé osvětlení by mělo být co možná nejpřirozenější tak, jak naši planetu osvětluje slunce/měsíc. Ve večerních a nočních hodinách musíme tedy světelný zdroj adekvátně přizpůsobit a minimalizovat/odstranit jeho modrou složku, jelikož právě ta na nás negativně působí.

Spoluprací s předním odborníkem na tuto problematiku panem Hynkem Medřickým, správcem residence Corso pod Lipami a městem Řevnice se nám společně jako prvním na světě podařilo implementovat netoxické veřejné osvětlení s dynamickým řízením intenzity osvětlení (Biological Dynamic Lighting), v reálném prostředí nové residenční čtvrti v Řevnicích u Prahy.

Zaujali jsme Vás? Neváhejte nás kontaktovat

Volejte

(+420) 606 077 110

Ozveme se

Napište nám

info@flowbox.com